kizamik.gen.tr https://www.kizamik.gen.tr Kızamık, Kızamık Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kizamik.gen.tr Thu, 21 Mar 2013 00:00:00 +0000 Tue, 19 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Yetişkinlerde Kızamık Hastalığı https://www.kizamik.gen.tr/yetiskinlerde-kizamik-hastaligi.html Tue, 27 Nov 2018 22:56:32 +0000 Yetişkinlerde kızamık hastalığı, İlk baharda ve kışın son döneminde sıkça karşılaşılan kızamık, virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Ateş ve deride döküntü ile kendini gösterir. Yetişkinlerde kızamık has Yetişkinlerde kızamık hastalığı, İlk baharda ve kışın son döneminde sıkça karşılaşılan kızamık, virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Ateş ve deride döküntü ile kendini gösterir. Yetişkinlerde kızamık hastalığı ise küçükken kızamık geçirmemiş kişilerde daha çok görülür. Bunun nedeni hala tartışılmakla beraber, Türkiye'de 1975 ile 1990 arasında çocuklara tek dok kızamık aşısı uygulanmış olmasıdır. Yapılan bu tek doz aşı ile kişilerde %80 civarında bir bağışıklık oluşmuştur. Bu sebepten bağışıklık kazanamayan diğer kesimin kızamığa yakalanma olasılığı olduğu düşünülmektedir. Yetişkinlerde kızamık hastalığı, hamilelerde tehlikeli bir durumdur. Bebeklerde de kızamık hastalığı tehlikelidir. Aşının kullanılmadığı bölgelere virüsün ulaşmasıyla beraber salgın görülebilir. Kızamık hastalığı kolay bulaşabilen bir hastalık olmasıyla beraber, ölüme sebebiyet verecek kadar da ciddi bir hastalıktır. Kızamığa sebep olan mikrop, kişinin ağız ve burun boşluğuna yerleşmektedir. Yerleşen mikrop 1 hafta içinde hastalık bulaştıracak duruma gelir. Virüsün bulaşma yolu ise, konuşma, hapşırma, öksürme yada tükürük damlacıklarının yayılması ile olabilir. Kızamık hastalığına sebep olan virüs havada 2 saat kadar canlı kalabilir. Çoğunlukla kızamık hastalığı çocukluk dönemi hastalığı olarak bilinse de çocukluk döneminde hastalığa yakalanmamış yetişkinlerde kızamık hastalığı görülür. 1 kez hastalık geçiren kişi bu mikroba karşı bağışıklık kazandığı için bu hastalık tekrarlanamaz. Her hangi bir şekilde kızamık virüsüne temas etmek, kişinin vücudunun hastalığa karşı bağışıklık kazanmamış olması hastalığın ortaya çıkmasından etkendir. Mikrop kana karıştıktan 10 gün sonra hastalık belirtileri göstermeye başlar. Yani tamamen kişinin kızamık olduğu anlaşılması 15 günü bulur. Vücutta döküntülerin gözükmesi mikrobun üremesinin azaldığı anlama gelir ve bir süre süre sonra hastalık iyileşme sürecine girer.  

Yetişkinlerde Kızamık HastalığıYetişkinlerde kızamık hastalığı belirtileri, Mikrop vücuda girdikten sonra döküntü öncesi bulgular ortaya çıkar ve ortalama 3 gün sürer.
 • Ateş, Kişinin ilk etapta ateşi yükselir. Yükselen ateşi titreme belirtileri takip eder.
 • Öksürük, Kuru ve inatçı bir öksürük başlar. İlk dönemde öksürükle birlikte ve ışıktan rahatsız olunmaya başlar. 
 • Vücut da döküntü, Belirtileri döküntüler takip eder. Bu döküntüler kırmızıdır ve git gide kırmızılaşır. Önce küçük kırmızılıklar görülür ve zamanla kırmızılıklar büyür. Döküntü sayıları hızlı bir şekilde artmaya başlar kabarık ve sayıları artan bu döküntüler önce yüzde ve boyunda daha sonrasında gövdeye, kollara, bacaklara kısacası bütün vücuda yayılır. 
 • Soğuk algınlığı, Hasta devamında ateş yükselmeleri tekrar eder ve kendini çok yorgun hisseder. Bu dönemde soğuk algınlığı görülür ve buna bağlı olarak bademcikler şişebilir.
 • Beyaz lekeler, Kızamıkta ortaya çıkan lekeler hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Ağız içinde görülen beyaz lekeler kızamık hastalığı tanısında önemli bir kriterdir.
Yetişkinlerde kızamık hastalığı tedavisi, Kızamık olduktan sonra tedavi amaçlı kullanılacak bir ilaç henüz günümüzde yoktur. Tedavi amaçlı değilde destek amaçlı ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Kişide varsa öksürük için öksürük şurupları tavsiye edilir. Yetişkinlerde kızamık hastalığı tedavisinde evde yapılan tedavi önemlidir. Bu süreci başka bağışıklığı düşük kişilere kızamık bulaştırmamak için süreç atlatıncaya kadar odası ayrılır. Kişinin odasının güneş görmesi, yeterli miktarda hava alması ve temiz olması önemlidir. Oda ısısı 20 derece civarında olmalıdır. Kişinin beslenmesi kızamık hastaları için önemlidir. Yeterli miktarda su içmesi, özellikle sıvı besin alımı, meyve suları tüketmesi gerekir. Örneğin; Et suyu, süt ve süt ürünleri, taze sıkılmış meyve suları, sebze çorbaları tüketmesi önerilir. Alınan]]> Kızamık Koplik Lekeleri https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-koplik-lekeleri.html Wed, 28 Nov 2018 17:21:11 +0000 Kızamık komplik lekeleri, Kızamık hastalığı yaşanan hastada cilt döküntüleri başlamadan önce ağız içerisinde bir döküntü ortaya çıkar. Ağız içerisinde çıkan bu döküntüler sadece kızamık hastalığında görülen Kızamık komplik lekeleri, Kızamık hastalığı yaşanan hastada cilt döküntüleri başlamadan önce ağız içerisinde bir döküntü ortaya çıkar. Ağız içerisinde çıkan bu döküntüler sadece kızamık hastalığında görülen bir döküntüdür. Azı diş hizasında kızarık bir saha üzerinde tuz beyazı gibi kabarıklıklar oluşur. Ağızda var olan bu döküntü ciltte döküntüler başladıktan 2 gün sonra sına kadar devam edebilmektedir. Vücutta kızamık sebebiyle oluşan bu döküntülere kızamık komplik lekesi denmektedir. Kızamık komplik lekeleri kısa süre içerisinde geçmektedir. Kızamık hastalığının insan vücudunda kuluçka süresi 10-12 gün arasında değişmektedir. Hapşırma, öksürme veya konuşurken ağızdan saçılan damlacıklar yoluyla kişiden kişiye bulaşmaktadır. Kızamık hastalığına neden olan kızamık virüsü havada 2 saat canlı kalabilmektedir. Kızamık hastalığına bulaşıcı bir virüs neden olmaktadır. Kızamık virüsü paramyxoviri dae familyasına aittir. 

Ağız, burun ve boğaza yerleşerek çocukluk çağı hastalığı olan kızamık hastalığına neden olan bir virüstür. Kızamık komplik lekelerine neden olan bu virüs en fazla 15 gün içerisinde vücutta iyileşme göstermektedir ve ömür boyu vücutta kızamık hastalığına karşı bağışıklık kazandırmaktadır. Bu nedenden dolayı genel olarak kişi hayatta bir kere kızamık hastalığı ile karşılaşmaktadır. Fakat istisnai durumlarda kızamık aşılanmış veya kızamık geçirmiş insanlara tekrar bulaşabilir ve tekrar kişi üzerinde bu hastalık yaşanabilir. Kızamık komplik lekeleri vücutta iz bırakmaz. Vücut iyileşmeye başladığında lekeler kaybolur ve izleri kalmaz. Kızamık komplik lekeleri hastadan hastaya farklılık göstermektedir. Kızamık komplik lekeleri bazı hastalarda kırmızılaşarak büyür. Biraz kabarıktır ve sayıları oldukça fazladır. Bazı hastalarda ise bu sayı daha az ve seyrek bir döküntü halinde olabilmektedir. İyileşme dönemi başladığında ise kızamık komplik lekeleri kaybolmaya başlar. Lekeler solar ve dökülmeye yüz tutar.

Kızamık Koplik LekeleriKızamık komplik lekeler dışında hangi belirtiler gösterir:
 • Hastada ateş yükselmesi gözlemlenir.
 • Ateşten dolayı titreme oluşabilir
 • Kuru ve inatçı öksürük oluşabilir.
 • Gözlerde kızarıklık ve sulanma
 • Işıktan rahatsız olmak
 • Son olarak yüzde, ağız içinde ve tüm vücutta oluşan döküntüler yani kızamık komplik lekeler kişide gözlemlenmektedir.
]]>
9 Aylık Bebeğe Kızamık Aşısı https://www.kizamik.gen.tr/9-aylik-bebege-kizamik-asisi.html Thu, 29 Nov 2018 05:56:59 +0000 9 Aylık Bebeğe Kızamık Aşısı, doktorlar tarafından kızamık hastalığının salgın yaptığı ve yoğun olarak görüldüğü ülkelerde önerilmektedir. 9 aylıkken bir kez kızamık aşısı yapılmış çocuklara 15. aylarını d 9 Aylık Bebeğe Kızamık Aşısı, doktorlar tarafından kızamık hastalığının salgın yaptığı ve yoğun olarak görüldüğü ülkelerde önerilmektedir. 9 aylıkken bir kez kızamık aşısı yapılmış çocuklara 15. aylarını doldurduklarında kızamıkçık, kızamık ve kabakulak üçlü aşısı önerilmektedir. 9 aylıkken tek bir kez dahi kızamık aşısı yapılmamış olan çocuklara 12. ay sonunda kızamıkçık, kızamık ve kabakulak üçlü aşısı uygulanmaktadır.

Çocuklara yukarıda belirttiğimiz aşılar özellikle 9. ay itibariyle vurulmamış, ihmal edilmiş ise kızamık hastalığı çok tehlikeli boyutlara gelip bronşit, kulak enfeksiyonu ve zatürre gibi hastalıklara neden olabilir. Çocukların büyük bir çoğunluğu kızamık hastalığına okul çağlarının başlarında yakalandığı için küçük yaşta kızamık aşısını yaptırmaları çocukların lehine olacaktır. Günümüzde bu aşı, kızamıkçık ve kabakulak aşısı ile birlikte uygulanmaktadır. 9 Aylık Bebeğe Kızamık Aşısı

Günümüzde merak edilen konulardan birisi de: "Annenin kızamık hastalığına yakalanmış olması çocuğu korur mu " Sorusudur. Merak edilen bu konuya hekimlerimiz, kızamık geçiren anneler tarafından bebeklerine geçmiş olan antikorların çocukları belki 9 aylık belki biraz daha büyük olana kadar koruyacağını, bu nedenle kızamık aşısının çocuklara hemen doğduklarında değilde 9. ay itibariyle yapılmasının daha yararlı olduğunu belirtiyorlar.
]]>
Kızamık Testi https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-testi.html Thu, 29 Nov 2018 14:41:11 +0000 Kızamık testi; Kızamık hastalığı herkeste görülebilen bir hastalık olup kızamık ve kızamıkçık gibi iki isimle anılan ve çeşitte olan bir hastalıktır. Bu hastalığın virüsü Paramyxoviridae sınıfından olan zarflı bi Kızamık testi; Kızamık hastalığı herkeste görülebilen bir hastalık olup kızamık ve kızamıkçık gibi iki isimle anılan ve çeşitte olan bir hastalıktır. Bu hastalığın virüsü Paramyxoviridae sınıfından olan zarflı bir RNA virüsüdür. zarfın yüzeyinde hemaglütinin ve füzyon glikproteinlerinin oluşturduğu çıkıntılar vardır. Kızamık virüsü insan ve simian böbrek hücrelerinden üretilebilir. Bu hastalık tüm dünyada görülebilen bir rahatsızlıktır. Aşısının uygulanmadığı durumlarda kızamık hastalığı her yıl iki veya beş yılda bir üç veya dört ay süren epidemiler oluşturur. Aşının yaygın olup kullanıldığı ülkelerde hastalığın görülmesinde önemli azalmalar meydana gelir. Hastalık belirtileri nezle gibi olduğundan genellikle kış aylarında daha sık görülür. Kızamık hastalığının bulaşıcı etkisi yüksektir. O yüzdende bulaşma dönemi hastalığın geç prodromal dönemlerinde daha yüksek oranlarda görülür. Kızamık hastalığı duyarlı yapılarda olan kişilerde solunum yolu mukoza hücrelerini infekte eder.  

Kızamık testi;

 Hastalıkta kullanılan iki tür test vardır bunlar Rubeola Ig M ve Rubeola Ig G testleridir. Bu iki test kızamık virüsüne bağlı enfeksiyonun varlığının ve muhtemel evresinin belirlenmesi için kullanılmaktadır. 

 Rubeola Ig M 'in pozitif çıkması durumlarında yeni başlayan bir enfeksiyonu eski enfeksiyondan sonra kalan antikorları veya aşılamayı düşündürür. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf veya hamilelerde ağır zatürre ve merkezi sinir sistemi enfeksiyonuna neden olduğundan bu hastaların kızamık virüsü ile bağışıklık durumlarının belirlenmesi için kızamık antikorları önceden ölçülmelidir. 

 Rubeola Ig G nin pozitif çıkması da önceden geçirilmiş bir kızamık enfeksiyonunu veya bağışıklığın geliştiğini göstermektedir. O yüzdende hastalarda kızamık belirtileri gözlemlendiğinde öncelikle bu iki testin yapılması gerekir. Testlerin sonuçlarına göre hastaya gereken tedavi belirlenerek aşılama yöntemi ile tedavisi uygulanır. 

Kızamık Testi

Kızamık testi kimlere uygulanır

Her yaştan herkese uygulanabilir. Genellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde oluşan bu hastalık ilerleyen yaşlarda tekrar kendini gösterebilmektedir. Testlerin buradaki önemi de ortaya çıkmaktadır. Tekrar edebilecek bir hastalık olan kızamık hastalığında ilk dönem aşılarındaki kişilerde yenilemeler tekrar olmalar görüldüğünden aşı iki kademeli olarak uygulanmaya başlamıştır. Halen doksanlı yıllardan itibaren önceki tarihlerde kızamık aşısı olan kişilerde kızamık hastalığı yeniden görülebilmektedir. İkinci aşamada görülen kızamık hastalıklarının anlaşılabilmesi ve evrelerinin belirlenebilmesi için bu iki testin herkese mutlaka uygulanması gerekmektedir. 

Sağlıkla kalın.

]]>
Kızamık Aşısının Yan Etkileri https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-asisinin-yan-etkileri.html Fri, 30 Nov 2018 13:28:32 +0000 Kızamık Aşısının Yan Etkileri: Kızamık aşısı ilk olarak 1963 yılında Amerika’da ruhsat almıştır. 1971 yılında ise Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşılara birleştirilerek tek aşı (KKK) olarak yapılmaya başlanmış Kızamık Aşısının Yan Etkileri: Kızamık aşısı ilk olarak 1963 yılında Amerika’da ruhsat almıştır. 1971 yılında ise Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak aşılara birleştirilerek tek aşı (KKK) olarak yapılmaya başlanmıştır. Kızamığın etken virüsü ağız ve burun damlacıklarında bulunur ve ağız ve burun yolu ile üst solunum yolundan vücuda girer. Vücuda girdiği yerde düşük miktarda yayılma başlar ve lenf  hücrelerinde üremesini sürdürür. Kızamık kış ve ilkbahar aylarında ateş ve döküntü ile seyreden çok bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık aşısı ise hastalık etkisi azaltılmış deri altından yağlı dokuya zerk edilen bir canlı virüs aşısıdır. 

Ülkemizde Kızamık aşısı 2 doz olarak verilmektedir. İlk dozu bebeklik döneminde 9 ile 12 ay arasında ikinci doz ise 4-6 yaş aralığında yapılmakta. 2 doz olarak verilmesinin nedeni virüsün etkisini azaltmaktır. 

Kızamık aşısı ülkemizde yaptırılması zorunlu aşılardandır. Bazı uzmanlar aşıların yan etkilerinin vücudumuzda kalıcı hasarlar bıraktığını ve bağışıklık sistemini güçlendirerek bu virüslerle savaşılabileneceğini ve aşı yaptırılmaması gerektiğini söylesede, bu aşıları yaptırmak ileriki yaşlarda ölümcül hastalıklara yakalanma riskini azalttığı yine bir çok uzman tarafından belirtilmektedir. Bebeklik döneminden itibaren doktor kontrolunda aşıların yaptırılması gerekmektedir. Kızamık aşısını yaptırılan bebekler, çoçuklar ve yetişkinler bu hastalığı hafif olarak atlatırlar. 

Kızamık Aşısının Yan EtkileriKızamık Aşısının Yan Etkileri
 • Aşı yapılan yerde kızarıklık, şişme, ağrı 
 • Ateşlenme 
 • Döküntü 
 • İştahsızlık 
 • Uyuma isteği 
 • Huzursuzluk 
 • Lenf bezlerinde şişme   
Kızamık Aşısının Nadir Görülen Yan Etkileri
 • Duyu kaybı 
 • Şuur kaybı 
 • Sürekli havale nöbetleri 
 • Beyin fonksiyonlarında kalıcı hasarlar
 • Karma aşıda kızamıkçık nedeniyle kadınlarda eklem ağrıları 
Kızamık Aşısının Yan Etkileri: Genellikle 1 ile 5 gün arasında geçmektedir. Doktorunuzdan bu yan etkiler ile ilgili bilgi almalısınız ve eğer bu belirtiler 5 gün içerisinde geçmez ise en kısa zamanda doktorunuza başvurmalısınız. 
]]>
Çoçuklarda Kızamık Hastalığı https://www.kizamik.gen.tr/cocuklarda-kizamik-hastaligi.html Fri, 30 Nov 2018 14:49:31 +0000 Çocuklarda kızamık hastalığı, Çocuklarda kızamık döküntülü, ateşli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Aşılanmış çocuklarda çoğu zaman tehlike arz etmez. Çocuklarda kızamık hastalığı hayatta bir kere geçirilen b Çocuklarda kızamık hastalığı, Çocuklarda kızamık döküntülü, ateşli ve bulaşıcı bir hastalıktır. Aşılanmış çocuklarda çoğu zaman tehlike arz etmez. Çocuklarda kızamık hastalığı hayatta bir kere geçirilen bir hastalık olarak bilinir. Fakat yapılan araştırmalar kızamık geçiren bir çocuğun ileri ki dönemlerde nadiren de rastlansa tekrar geçirebileceğini ortaya koymaktadır. Kızamık hastalığı bir virüstür ve bulaşıcıdır. Aşılanan çocuklara veya daha önce kızamık geçirmiş kişilere de bulaşabilir. Aşılanan çocuklar kızamık aşısını çok daha hafif bir şekilde atlatmaktadır. Kızamık hastalığı virüsü öksürme, hapşırma ve konuşma sırasında havaya karışan saçılan damlacıklar yoluyla çocuğa bulaşmaktadır. Bulaşan kızamık hastalığı çocuk vücudunda döküntülere ve ateşe neden olmaktadır. Kızamık salgınları genellikle ilkbahar ve son bahar dönemlerinde ortaya çıkar. Çok bulaşıcı bir enfeksiyondur. 

Kızamık hastalığı virüs vücuda girdikten 7 gün sonra kendini belli etmeye başlar ve ciltte döküntüler oluşur. Çocuklarda kızamık hastalığının vücuttaki kuluçka dönemi 10-12 gün arasında değişmektedir. Çocuklarda oluşan döküntüler öncelikle kulak arkalarında görülmektedir. Sonrasında yanaklarda ve boyun yanlarında oluşmaya başlar. Çocukların kızamık hastalığını hafif bir şekilde atlatmasını sağlamak için 12. ayda ve 4 yaşında mutlaka kızamık aşısı olmalıdır. Kızamık hastalığı aşısız çocuğa bulaştığında ciddi problemler oluşmasına neden olmaktadır. Bunun için kızamık geçiren birey aşısız olan çocuğun odasına girmemelidir ve yakınında bulunmamalıdır. Çocuklarda kızamık hastalığı çocukta hayat boyu kalıcı bağışıklık bırakır. Destekleyici tedaviler dışında kızamık hastalığının bir tedavisi yoktur. Çocuklarda kızamık hastalığı görüldüğünde komplikasyonlar gözlemlenmeli ve dikkat edilmelidir. Doktor tedavisine başvurarak bilgi alınmalıdır.

Çoçuklarda Kızamık HastalığıÇocuklarda kızamık hastalığı belirtileri:
 • Çocukta belirgin bir şekilde halsizlik gözlenmesi
 • Vücudunda ateşin yükselmesi
 • Burun akıntısı oluşması
 • Gözlerde sulanma oluşması
 • Çocukta öksürüğün var olması
 • Işığa bakamamak gibi hassasiyetler oluşması
 • Vücutta kırmızı beyaz lekeler oluşması
 • Sonrasında kırmızı kahverengi döküntülerin oluşması
Çocuklarda kızamık hastalığı tedavisi: Çocuklarda kızamık hastalığı için özel bir tedavi yoktur ama çocukta var olan kızamık hastalığının komplikasyonları izlenmelidir. Çocukta ateş fazlası ile yükseldiyse doktorun uygun gördüğü ateş düşürücü şurubu çocuğa verebilirsiniz. Fakat ateş 38,5 üzerine çıkıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Kızamık hastalığında çocuk doktor gözetimi altında mutlaka muayene olmalıdır. Gereken tedavi ve uygun görülen ilaçlar doktor tarafından çocuk için tavsiye edilecektir.
]]> Kızamık Virüsü https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-virusu.html Sat, 01 Dec 2018 11:44:24 +0000 Kızamık Virüsü Nedir; Çoğunlukla kışta ve ilk bahar dönemlerinde ortaya çıkan, ateş ve deride döküntüler ile kendini belli eden, bulaşıcı bir hastalık olan kızamığa neden olan virüse kızamık virüsü denm Kızamık Virüsü Nedir; Çoğunlukla kışta ve ilk bahar dönemlerinde ortaya çıkan, ateş ve deride döküntüler ile kendini belli eden, bulaşıcı bir hastalık olan kızamığa neden olan virüse kızamık virüsü denmektedir.

Kızamık virüsü kişiye yerleştiğinde hastanın iş ve okul hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Kızamık virüsü nedeniyle kişi kendisini oldukça yorgun hisseder ve vücut ısısında artış meydana gelir. Kızamık virüsü vücuda yerleştiğinde ve kızamık olarak ortaya çıktığında oldukça tehlikeli bir hastalık haline dönüşmektedir. Ayrıca bazı yan etkiler sonucu farklı hastalıklara da yol açabilir. Kızamık virüsünün yol açtığı kızamık hastalığı özellikle hamilelerde ve bebeklerde oldukça tehlikelidir. Kızamık virüsü çok ciddi etkilere ve hatta ölüme dahi sebep olabilir.

Kızamık Virüsü Nasıl Bulaşır

Kızamık virüsü çoğunlukla hastaların ağız ve burun mukozalarına, boşluklarına yerleşmektedir.  Kızamık virüsü bu bölgelere yerleştikten 1 hafta içerisinde hastalık bulaşıcı hale gelebilir. Bu 1 haftalık süreç, döküntü öncesi ve döküntü başladıktan sonraki dönemdir.

Kızamık virüsü konuşma, hapşırma veya öksürme ile tükürüklerin bulaşması vasıtasıyla yayılır. Kızamık virüsleri havada 2 saat boyunca canlı kalma özelliğine sahiplerdir. Kızamık virüslerinin neden olduğu kızamık hastalığı çocuk hastalığı olarak bilinmesine rağmen, erişkin çağında da kızamığa yakalanmamış olanlar bulunmaktadır. Kızamık bir kez görüldüğünde, vücut bağışıklık kazanacağından dolayı bir daha hastalık tekrarlamaz.

Kızamık Virüsü

Kızamık Virüsü Neden Bulaşır

Kişinin bedeninin kızamık virüsüne karşı dirençli ve bağışıklığının olması kızamık virüsü kapmasına neden olmaktadır.

Kızamık Virüsü Bulaştığı Nasıl Anlaşır

Kızamık virüsü vücuda girdikten sonraki 10. Günde döküntüler başlamadan önce belirtiler ortaya çıkar ve en fazla 3-4 gün sürer. Bu belirtiler;

 • Hastanın vücut ısısında artış,
 • Hastada titremeler,
 • Kuru ve inatçı öksürük,
 • Gözlerde kızarıklık
 • Işığa hassasiyet
 • Ağzın içerisinde küçük ve beyaz lekelerin çıkmasıdır.

Döküntülerin başladığı dönemde, döküntüler kırmızılaşmaya ve iyice büyümeye başlar. Kabarır ve sayıları artar. En başta sadece yüzde ve boyunda ortaya çıkan döküntü, daha sonraları gövdeye, kollara ve bacaklara da sıçramaya başlar.  Hasta yorgun hisseder ve vücut ısısı yeniden artar. Soğuk algınlığı ve bademciklerde şişmeler sıklıkla görülür.

Bunlardan sonra  artık iyileşme dönemi başlar. Döküntüler solmuştur ve düşmeye başlamıştır. Döküntüler iz bırakmazlar. Kişinin eski enerjisi yerine gelir. Soğuk algınlığı biter ve vücut sıcaklığı normale döner.

Kızamık Virüsünün Bulaştığı Nasıl Tespit Edilir

Kızamık virüsünün bulaşması ile ortaya çıkan kızamıktaki belirtiler, sadece kızamığa özgü olmadığından tespit edilmekte zorluk çekilebilir. Döküntüler başladıktan sonraki dönem tanı için asıl önemli olan kısımdır. Döküntü öncesinde tanı koyabilmek oldukça zordur.

Ayrıca kızamık virüsünün bulaşmasıyla ağızda ortaya çıkan küçük, beyaz yaralar herhangi farklı bir hastalıkta görülmediğinden dolayı hastalığın tanısı için önemli bir bulgudur.

Kızamık Virüsünden Nasıl Korunulur

Kızamık virüsünün bulaşmasını engellemek amacıyla erken çözüm olarak deri altına bir kızamık aşısı enjekte edilmektedir. Kızamık virüsü bulaşmayan kişilere iki doz şeklinde uygulanmaktadır. İlk doz en erken olarak 1 yaşında, 15. Aya kadar uygulanabilmektedir. İkinci doz ise 4-6 yaşları arasında uygulanmaktadır. Bu iki doz enjekte edilen kızamık aşısından sonra, kızamık virüsünün bulaşmasına karşı %99 oranında korunma sağlanmaktadı]]> Gebelikte Kızamık https://www.kizamik.gen.tr/gebelikte-kizamik.html Sun, 02 Dec 2018 10:49:37 +0000 Gebelikte kızamık,  kızamık çocukluk döneminde geçirilen robeola virüsünün yol açtığı ateşli bir enfeksiyondur. Solunum yolu ile bulaşır, çocukluk döneminde geçirilen enfeksiyon sonucunda bağışıklık sağlanır ve bir Gebelikte kızamık,  kızamık çocukluk döneminde geçirilen robeola virüsünün yol açtığı ateşli bir enfeksiyondur. Solunum yolu ile bulaşır, çocukluk döneminde geçirilen enfeksiyon sonucunda bağışıklık sağlanır ve bir daha hayat boyu geçirilmez. Çocukluk dönemi içinde geçirildiği, bağışıklık kazanıldığı için ve çocukluk dönemi içerisinde aşı yapılmasından dolayı gebelikte çok nadir görülür.


Kızamık belirtileri:
 • Yüzden başlayıp vücuda yayılan tipik döküntüler
 • Ateş
 • İştahsızlık
 • Öksürük
 • Baş ağrısı 
 • Eklem ağrısı
Döküntüler dışındaki belirtiler hafiftir nadiren yüksek ateş yapabilir ve hastalığı geçirip geçirmediğinizi fark edemeyebilirsiniz. kızamık virüsünün kuluçka dönemi 15-25 gündür yani hasta birisiyle temas ettikten 15-25 gün içinde belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Gebelikte KızamıkGebelikte kızamık geçirildiği zaman bebek herhangi bir zarar görmez yani bebekte sakatlık durumu olmaz. Fakat kızamık virüsü anne adayında yüksek ateş yapaleceği için düşüklere ve erken doğumlara neden olabilmektedir. Doğuma bir kaç gün kala anne adayının enfeksiyon geçirmesi durumunda, doğum sırasında bebek enfeksiyonu kapabileceğinden dolayı, 12 saat içerisinde gammaglobulin yapılması gerekir. Çocukluk döneminde veya sonrasında kızamık geçirip geçirmediğinizi hatırlamıyor ve bilmiyor iseniz, kızamık testi (robeola testi) yaptırarak öğrenebilirsiniz. Testin sonucu pozitif çıkarsa içiniz rahat edebilir kızamık virüsü olan kişilerle temas etseniz bile birşey olmaz, negatif çıkar ise ve kızamık geçirmediğinizden emin iseniz gebe kalmadan en az bir ay öncesi ve  birer ay ara ile iki doz canlı virüs aşısı yaptırmalısınız. Eğer aşısızsanız ve gebe kaldıysanız gebelik dönemi süresince kızamık virüsü olan kişilerle temas etmemelisiniz, etmişseniz bir hafta içinde enfeksiyon hastalıkları uzmanına giderek durumu anlatmalısınız ve  geç kalmadan gamaglobulin aşısını yaptırmalısınız. Aksi takdirde kızamık geçirebilir ve bebeğe de bulaşabilir. Bu da bebeğe bulaşmasına neden olarak daha fazla sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden dolayı gebe kalmadan önce kızamık geçirdiğinizi hatırlamıyorsanız mutlaka testi yaptırın ve aşılarınızı olun, bebeğin ve sizin sağlığınız için bu çok önemlidir.
]]>
Kızamık Ağacı https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-agaci.html Sun, 02 Dec 2018 19:47:30 +0000 Kızamık Ağacı, Kızamık kelimesinin latince adı, Berberis Vulgaris'tir. Yerleşim alanları, köy ve yeşillik mera alanlarının içleridir. Tarla alanlarında tumplaların kenarların da özellikle Madur'da, Tarmut'ta, Çorum' da, Tort Kızamık Ağacı, Kızamık kelimesinin latince adı, Berberis Vulgaris'tir. Yerleşim alanları, köy ve yeşillik mera alanlarının içleridir. Tarla alanlarında tumplaların kenarların da özellikle Madur'da, Tarmut'ta, Çorum' da, Tortum gölü çevresinde ve Erzurum da sıkça rastlanır.Nadir bulunan bir ağaç olmasıdır. Anavatanlarından biri Ülkemizdir. Kızamık yaprakları ilk bahar geldiğinde toplanır. Meyvesi için ise eylül ayına kadar beklenir. Çünkü ancak eylül ayına kadar olgunlaşır.

Kızamık Ağacı, Kabuğu desenli ve gri, iç rengi yeşil ve sarı karışımı bir renk ancak sarıya daha yatkın ve özdenlidir. Ülkemizde Erzurum'da bulunan Kızamık Ağacının dallarının yakılması ve üzerinde ki közlerin temizlenip parlatılması ile herkesin beğeni ile kullandığı ve değer verdiği Oltu Taşı elde edilir. Bu Oltu Taşından tespihler ve değerli taşlar yapılarak halkın beğenisine sunulmuştur. Kızamık Ağaçlarının kurumuş dallarını da tatla da, çayır da, bayır da ve meralar da çay suyunu hazırlarken yakmak için ya da yemek yapmak da yakıp kullanılmak için toplanır. Ayrıca fitil yapmakta da kullanılır. Eskiden bayramlarda özellikle bayram arefesinde patlatılan kütükleri ateşlemek için kullanılırmış. Kızamık Ağacının özdenleri boşaltılır ve içine barut yerleştirilirmiş.

Kızamık Ağacı, Çeçenin çeliği de bu kızamık Ağacın dan yapılır. Ayrıca tırmığın dişleri, tırpan natının elceği, baltanın sapı, bıçak tutacağı, tahta ve ahşapla yapılacak olan bir çok gereç de kızamık ağacından yapılır. Kızamık Ağacı çok sağlamdır. Ancak tek kusuru hemen çatlaması, Kuru ise un ufak olur. Bu nedenle çok kalın kullanılması gerekir.

Kızamık AğacıKızamık Ağacı, Kızamık meyveleri pembe renkte ve 10 mm boyundadır. Yeşil olan bitkisi ise, çalı gibi uzun ve diktir. Yapısında berberin, berbamin, berberubin gibi alkoloidler yer alır. Özellikle Enfeksiyonlarda ve idrar yolları iltihabi rahatsızlığında olumlu etkileri olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca anti oksidan, antitümör ve antibakteriyel özellikleri olduğundan bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılabilmektedir.  

Kızamık Ağacı, Kızamık Ağacının bitkileri kış aylarında soğuk ve sert geçen günlerde içilmesi çok faydalıdır. Soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucu bir etkisi vardır. Ayrıca bu ağacın bitkisi ile yapılan karabaş çorbası da her derde devadır. Kastamonu da Kızamık Ağacı ile yapılan karabaş çorbası Ülkemizin dört bir tarafında büyük ilgi ve rağbet görmektedir. 
]]>
Hamilelikte Kızamık https://www.kizamik.gen.tr/hamilelikte-kizamik.html Mon, 03 Dec 2018 14:45:48 +0000 Hamilelikte Kızamık, çocukken geçirildiğinde ömür boyu bağışıklık sağlayan kızamık hastalığı, Robeola virüsünün meydana getirdiği ateşli bir enfeksiyon hastalığıdır. Bağışıklığı sağladığından dolayı Hamilelikte Kızamık, çocukken geçirildiğinde ömür boyu bağışıklık sağlayan kızamık hastalığı, Robeola virüsünün meydana getirdiği ateşli bir enfeksiyon hastalığıdır. Bağışıklığı sağladığından dolayı ve çocukluk döneminde aşıları yapıldığı için hamilelikte bu enfeksiyona çok nadir rastlanmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, gebelik döneminde geçirilen kızamık hastalığının bebekte anormal bir duruma neden olduğu saptanamamıştır. Bu hastalık bebeklerin sakat doğmasına veya başka bir anormalliğe neden olmaz. Bazı anne adaylarında enfeksiyon yüksek ateşle ilerlediği için gebelik döneminde düşüşlere ve erken doğuma neden olabilmektedir. Doğuma birkaç gün kala geçirilen kızamık enfeksiyonu ise bebeğin hamilelikte kızamık hastalığını kapma düşüncesiyle hastaya 12 saat içerisinde gammaglobulin uygulanır.

Hamilelikte kızamık belirtileri
 • Yüksek ateş 
 • Halsizlik
 • Kulak arkasında veya boyun bölgesinde bulunan lenf bezlerinde büyüme
 • Ciltte kırmızı renkte oluşan döküntüler
 • Eklem ağrıları, eklem iltihabı
 • Ağız içinde meydana gelen lekeler
Hamilelikte kızamık tanısı

Anne adayının bu hastalığının tanısı için ilk önce öyküsü alınır ve fiziki muayene yapılır. Doktor boğazda virüslere veya idrar tahlilinde virüslere rastlayarak hastalığın kesin teşhisinin konmasını sağlar. Yapılan kan tahlilleri sonucu hastada trombosit ve lökosit hücreleri azalmıştır. Ayrıca testlerde kızamıkçık hastalığına ait lgM' ye rastlanır. 

Hamilelikte KızamıkHamilelikte kızamık tedavisi

Hastalığın teşhisi yapıldıktan sonra hastalığı önleyici herhangi bir tedavi uygulanamaz. Sadece hamilelikte kızamık hastalığın belirtileri ortadan kaldırılabilir. Ateş düşürücü ilaçlar, eklem ağrısını ve enfeksiyonu önleyici ilaçlar tedavide kullanılır. Bu arada anne adayının bebeği için iyi bir şekilde beslenmesi ve hastalığın bulaşıcılığından korunması önerilir. 

Hamilelikte kızamık anne adayını ve bebeğini etkiler mi

Hamilelik öncesinde bağışıklığı bulunmayan anne adaylarına aşı yapılır ve son 3 ayda hamile kalmamalıdırlar. Hamilelik sırasında aşı yapılamaz çünkü canlı aşıdır. Daha önce kızamık geçirmeyen anne adayları bu hastalığın oluşup oluşmadığını rubeola testi ile öğrenebilirler. Eğer hastalığa bağışıklığınız varsa herhangi bir kızamık enfeksiyonu geçiren kişi ile temasları sonucu herhangi bir bulaşıcı etki göstermez. Eğer kızamık hastalığına anne adayının bağışıklığı oluşmamışsa anne adayına immungulobulin yapılır. Eğer enfeksiyon doğuma yakın ise anne adayının doğumdan sonra daha büyük bir enfeksiyonla karşılaşması muhtemeldir. Anne adayının kızamık hastalığını geçirmiş olması emzirmede herhangi bir problem yaratmaz. Anne adayı aşısız ise kızamık geçiren biri ile temas sonucu enfeksiyon kapma riskine karşın 6 gün içerisinde bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Çünkü bu durumda annenin aşısının yapılması hem bebeğin hem de annenin sağlığı için çok önemlidir. Hamilelikte kızamık virüsü bebeğe bulaştığında daha daha fazla probleme yol açacağı için önleminizi erkenden almanız gerekmektedir. 
]]>
Kızamık Döküntüsü https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-dokuntusu.html Tue, 04 Dec 2018 11:27:58 +0000 Kızamık döküntüsü, birçok çocukta meydana gelen kızamık hastalığının bir etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kızamık hastalığının en önemli belirtilerinden biri olan kızamık döküntüsü, belli bir sürede ilerler. Has Kızamık döküntüsü, birçok çocukta meydana gelen kızamık hastalığının bir etkisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kızamık hastalığının en önemli belirtilerinden biri olan kızamık döküntüsü, belli bir sürede ilerler. Hastalığın en rahatsızlık verici evresi olan döküntü evresi, direk olarak çocukların yüz bölgeleri de dahil cildinin çeşitli yerlerinde kızarıklık ile dökülme etkisi gösterir. Kızamık hastalığının ortaya çıkmasına neden olan "morbili" adı verilen bulaşıcı virüsler, insan vücudunda etkili olarak cildin de etkilenmesine neden olur. Kızamık döküntüsü, aslında kızamık hastalığının sadece bir belirtisidir. Bu durumun yanı sıra daha birçok belirti, kızamık döküntüsüne eşlik eder. Bu nedenle kızamık döküntüsünün görüldüğü evrelerde çocuğunuz çok ciddi olarak etkilenecektir. Kızamık döküntüsü olan çocuklarda tek sorun sağlık problemi değildir. Çünkü bu döküntüler, estetik olarak da çocuklarda çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Çocuklar estetik sorunları, yetişkinler kadar büyütmese bile bu durum çocuğunuz için ciddi bir estetik sorundur. Bu nedenle kızamık döküntüsü için kesinlikle tıbbi tedaviler sağlanmalıdır. Yapılan tıbbi tedavilerle hücre bölünmesi hızlandırılarak meydana gelen döküntüler daha hızlı bir şekilde ortadan kalkacaktır. Kızamık döküntüsü için gerekli olan tedaviler yapılmadığında birçok zaman vücudu kaplamış olan bu virüs, insanlarda yayılmaya devam edecektir. 

Kızamık DöküntüsüKızamık döküntüsü ile meydana  gelen diğer belirtiler:
 • Kızamık döküntüsü, birçok zaman beraberinde ciddi kaşıntı sorunlarını meydana getirmektedir. Meydana gelen kaşıntılar ise döküntülerin çok daha fazla olmasına neden olacaktır. Bu nedenle elinizden geldikçe kızamık döküntüsü olan bölgeleri kaşımaktan uzak durmalısınız. Siz kaşıdıkça bölgede daha fazla döküntü ortaya çıkacaktır. 
 • Kızamık döküntüsü, beraberinde yüksek ateş problemlerini de getirecektir. Özellikle küçük yaştaki insanlarda vücuda yayılmış olan virüslerin etkisiyle bağışıklık sistemi çok çalışacak ve bu şekilde kişide yüksek ateş sorunlarına neden olacaktır. Bu duruma müdahale edilmemesi durumunda havale riski ortaya çıkacaktır. 
 • Kızamık döküntüsü ile birlikte insanlarda ciddi olarak  kızarıklıklar ve şişlikler meydana gelebilir. Bu durum vücudun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle kişinin bu durumları dikkate alarak hareket etmesi önemlidir. Özellikle kızamık döküntüsü olan insanların bu durumlar nedeniyle belli bir süre evde kalmaları daha iyi olacaktır. 
 • Kızamık döküntüsü, insanlarda ciltte kuruma ve buna benzer döküntülerle kendisini gösterecektir. Kızamık döküntüsüyle birlikte oluşan durumlar, ciltte kepeklenmeye neden olabilir. Bu nedenle ilaçlarınızı düzenli ve dikkatli kullanmaya özen gösterin.
Kızamık döküntüsü kimleri için tehlikelidir
Kızamık döküntüsü görülen insanlarda gerekli olan tedavilerin yapılması sorunun çok ciddi bir hal almasını önlemektedir. Aksi durumlarda bu döküntüler ciddi bir hal alabilmektedir. Bunun yanı sıra kızamık döküntüsü olan insanlarda düzenli beslenme olması gerekmektedir. Düzenli beslenme olmayan insanlarda kızamık döküntüsü çok daha ciddi bir hal alabilir. Bu nedenle özellikle çocuklarda kızamık döküntüsü varsa kesinlikle kuvvetli beslenme sağlanmalıdır. Bunun yanında kızamık döküntüsünün tehlikeli olduğu kişilerden biri de zatürre rahatsızlığı olanlardır. Zatürre rahatsızlığı birlikte görülen kızamık döküntüsü, insanlarda ölüme neden olacak derecede tehlikelidir. 
]]>
Kızamık Şekeri https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-sekeri.html Tue, 04 Dec 2018 21:24:10 +0000 Kızamık şekeri, çok eski zamanlarda beri kullanılan ve birçok zaman kullanım amacını gerçekleştiren bir üründür. Kızamık hastalığının geçmişte ve günümüzde en çok çocuklarda görülmesi nedeniyle kızamık şekeri de Kızamık şekeri, çok eski zamanlarda beri kullanılan ve birçok zaman kullanım amacını gerçekleştiren bir üründür. Kızamık hastalığının geçmişte ve günümüzde en çok çocuklarda görülmesi nedeniyle kızamık şekeri de çocuklarda kullanılan bir üründür. Günümüzde ister hazır olarak bulabileceğiniz ister evlerinizde kendiniz hazırlayabileceğiniz bu ürün, çoğu zaman insanlarda olumlu etkilerini göstermektedir. Kızamık hastalarının % 85'inde olumlu etkiler gösteren bu şeker, şerbet haline getirilerek kullanıldığında etkilerini gösterir. Kızamık şekeri, yaygın olarak kızamık hastalığında kullanıldığı için bu hastalıktan adını almış ve uzun zamanlardan beri insanlar tarafından kızamık şekeri olarak tanımlanmıştır. Bu ürün, yapılışında kullanılan malzemeler nedeniyle kırmızı bir rengi alır. Kızamık şekerinin etkilerini çok kısa bir sürede göstermesi bu ürünün bir tıbbi ürün kadar etkili olmasına neden olmaktadır. Ürünün etkileri tam olarak araştırılmış ve faydaları ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle bazen doktorlar bile hastaları için kızamık şekeri kullanımını önerilmektedir. Fakat bu durumda önemli olan kızamık şekerini, düzenli ve doğru bir şekilde kullanmaktır. Aksi durumlarda ortaya çıkan bazı yan etkiler sizlerin ya da çocuklarınızın olumsuz olarak etkilenmesine neden olabilir. Kızamık şekerini kullanmadan önce ne olursa olsun bu sorun için bir doktor muayenesi gerekmektedir. Doktor net olarak muayeneler yaptıktan sonra önceliği tıbbi ilaçlara vermelisiniz. Tıbbi ilaçların yanı sıra alternatif tedavi olarak kızamık şekeri kullanabilirsiniz. 

Kızamık şekeri içeriği: Kızamık şekeri içerisinde adından da anlaşılabileceği üzere bol miktarda şeker bulunur. Bu şekere kırmızı rengini vermek amacıyla doğa boya ile madde eklenir. Bu boya ile kızamık şerbeti, koyu parlak kırmızı bir renge bürünür. Aslında bu renk, kızamık şekerinin çok daha güzel görünmesine neden olur. Kızamık şekerinin içerisinde musluk suyu, toz şeker, bazı renklendiriciler,, doğal aromalar ve sitrik asit gibi maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler, direk olarak kızamık şekeri farklı renklerinin ve farklı çeşitlerinin de olduğunu göstermektedir. Günümüzde bu şeker sadece kızamık rahatsızlıklarında kullanıldığı için genellikle kırmızı renkte üretim yapılır. 

Kızamık ŞekeriNerelerde kullanılır
 • Kızamık şekeri, eski zamanlarda kıza bakmaya gelen misafirler için ikram edilen bir şekerdi. Bu nedenle evinde evlilik çağına gelmiş kızı bulunan herkeste bu şekerden mutlaka bulunurdu. Fakat günümüzde bu amaçla hiçbir yerde kızamık şekeri kullanılmamaktadır. Bu nedenle kızamık şekeri yaygınlığını ciddi bir oranla düşürmüştür.
 • Kızamık şekeri, adından da anlaşılabileceği gibi günümüzde de eski zamanlarda olduğu gibi kızamık hastalıklarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Bu şeker kızamık hastalığı için kullanılacaksa genellikle bazı küçük işlemlerden geçirilmesi gerekmektedir. Özellikle kızamık şekeri şerbet haline getirilmeden kullanılmamaktadır. Bunun bilinerek kullanılması, faydaların artmasını sağlayacaktır. 
 • Kızamık şekeri zatürre hastalığında kullanılmaktadır. Zatürre hastalığının etkilerinin azaltılması ve çok daha hızlı bir şekilde iyileştirilebilmesi için kızamık şekeri kullanılmaktadır. Bu şeker günümüzde de hala bazı bölgelerde kullanılmaktadır. 
Hazırlanışı nasıldır
Daha önceden de söylediğimiz gibi kızamık şekeri, bazı işlemlerden geçirilmeden faydalarını tam olarak ortaya çıkaramamaktadır. Bunun için aşağıdaki malzemelere ihtiyaç duyacaksınız. 
Malzemeler:
 • Yarım kilo kızamık şekeri,
 • 1,250 kg toz şeker,
 • 12-15 adet karanfil,
 • 4 kabuk tarçın
Yapılışı:
Öncelikle orta boy bir tencere içerisine bir miktar su, şeker ve kızamık şekerini koyun. Bu şekilde en az yarım saat boyunca kaynatın. kaynatma sırasında ara ara karıştırmayı ihmal etm]]> Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-asisi-ne-zaman-yapilir.html Tue, 04 Dec 2018 22:29:29 +0000 Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır, Kızamık, özel bir virüsle meydana gelen, solunum yoluyla ve hasta ile doğrudan temas sonucu bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Kuluçka devresi 8-13 gün arasında değişir. Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır, Kızamık, özel bir virüsle meydana gelen, solunum yoluyla ve hasta ile doğrudan temas sonucu bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Kuluçka devresi 8-13 gün arasında değişir. Ortalama 10 gün kadardır. Kızamık virüsüne temas etmek, ayrıca hastalığa karşı vücudun bağışık olmaması, hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Hastanın, ağız veya burun boşluğuna yerleşen mikrop, burada üreyerek, bütün vücuda yayılmaya başlar. Bu mikrop, kana karıştıktan yaklaşık 10 gün sonra hastalığın belirtileri ortaya çıkar. Bu durum hastalığın, 15. gününe denk gelir. Bundan sonra hastalığın bulaşması azalır. Çünkü, döküntüyle birlikte mikrobun üremesi de azalmıştır. Çoğunlukla kış aylarının sonu ile bahar aylarında görülür. Genelde 3-10 yaşları arasında görülmektedir. Bununla birlikte yetişkinlerde de görülebilmekte ve çocuklara oranla daha ağır seyretmektedir. Aşının kullanılmadığı bölgelerde salgın görülebilmektedir.

Kızamık Aşısı Nasıl Bir Aşıdır

Kızamık aşısı hastalık yapıcı etkisi azaltılmış olan canlı virüs aşısıdır. Kızamık hastalığına sebep olan mikrop, kişinin ağız içine ve burun boşluğuna yerleşir. Kişinin konuşma, hapşırma, öksürme sırasında çevresine bu kızamık mikrobunu saçması ve çevredeki kişilerin soluk alıp verme esnasında hastalığın mikrobunu havadan kapması şekliyle kızamık hastalığı bulaşır.

Kızamık Aşısı Ne Kadar Güvenilirdir

Bir çocuk aşılanmadan bir mikroba maruz kalırsa, vücudu o hastalıkla savaşmak için yeterince gücü olmayabilir. Bu yüzden kızamık aşısı, çok güvenilir bir aşıdır. KKK aşısından sonra görülen yan etkilerin büyük çoğunluğu hafiftir (ateş, döküntü) ve aşının içerisindeki kızamık içeriğine bağlıdır. Aşılar, bulaşıcı hastalıkları önler ve hayat kurtarıcıdırlar. Aşılar kızamık, çiçek, difteri, tetanoz gibi çok sık görülen birçok hastalığın kontrol edilmesini sağlarlar.

Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır

Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır

Bu aşıyı yaptırmanız şiddetle tavsiye edilir. En erken dönem bebeklik dönemi 12 aylıkken bu aşının süreci başlar ve 15. aya kadar yaptırılması gereklidir. Diğer aşısı ise; 4-6 yaş arası dönemde yaptırılmalıdır. Aşı 2 dozdan oluşur ve bağışıklık sistemi bu sayede geliştirilir. Aşı yetişkinlerde ve hamilelik öncesi de uygulanır. Hamile iken tavsiye edilmez. Öncesinde yapılır ve hamilelik döneminde anneyi korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kızamık Aşısı Ne İşe Yarar

Aşı ile vücuda verilen virüs sayesinde bağışıklık sistemi bu virüse karşı antikor adı verilen koruyucu proteinler üretir ve bu kişi ileriki dönemde bu virüsle karşılaştığı zaman bile hasta olmaz. Kızamık aşısı, deri altındaki yağlı dokuya zerk edilir.

Kızamığın Belirtileri Nelerdir

1-3. günler arası; Hafif ya da yüksek ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, gözlerde kızarıklık. Üst azı dişlerinin yanındaki dişetlerinde ve yanak içinde beliren, küçük beyaz noktalar (Koplik lekeleri) kızamık için tanı koydurucudur.

4-8. günler arası; Yüksek ateş (39o-40oC), karakteristik döküntüdür. Döküntü, kulak arkasından başlayarak yüze, oradan gövdeye ve daha sonra da kol ve bacaklara yayılır. Bir süre sonra aynı sırayı izleyerek solar ve yerinde geçici bir renk değişikliği bırakabilir.

Kızamığın Tedavisi;

Hastanın 10 gün süreyle kontrol edilmesi gerekir. Ateş düşünceye kadar yatak istirahati lazımdır. Şikayetlere göre, ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ve öksürük şurupları kullanılabilir. Bakterilere bağlı komplikasyon gelişmediği sürece antibiyotik tedavisi verilmemelidir.

]]>
Kızamık Hastalığı https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-hastaligi.html Wed, 05 Dec 2018 15:30:30 +0000 Kızamık hastalığı, kızamık virüsü ile oluşan akut ve döküntülü enfeksiyon hastalığıdır. Çocuk hastalıkları arasında kabul edilir. Hastalığın yetişkinlerde görülmemesi çocukluk döneminde kızamığın Kızamık hastalığı, kızamık virüsü ile oluşan akut ve döküntülü enfeksiyon hastalığıdır. Çocuk hastalıkları arasında kabul edilir. Hastalığın yetişkinlerde görülmemesi çocukluk döneminde kızamığın geçirilmesine ve kalıcı olarak bağışıklık kazanılmasına bağlıdır. Bu hastalık tükürük damlacıkları ile bulaşmaktadır. Güneş alan ve iyi havalandırılan bir odanın içinde kızamık virüsünü alma olasılığı azalır. Hastalık sonbaharla birlikte artar, kış aylarında ise mart ve nisanda en üst düzeyde görülür. Yaz döneminde ise fazla görülmez. Kızamık virüsünün kuluçka süresi 10-14 gün kadardır. Şikayetlerden önceki iki günle, döküntüden sonraki dört gün en fazla bulaşıcı özelliğe sahiptir. Kişilerin bu hastalığı geçirmesi halinde ömür boyu bağışıklık kazanılır.  

Kızamık hastalığı nasıl bulaşır

Hastalık tükürük damlacıklarıyla bulaşır. Hastaların kullandığı oyuncak, çamaşır, giysi ve yemek kapları bulaşmada etkili değildir. Ancak hastanın kullandığı çatal, kaşık, bardak gibi eşyalar temizlenmeden duyarlı kişilerce kullanılırsa hastalığın bulaşması söz konusu olabilir. Mikroplar hastaların öksürmesi, aksırması sırasında çıkan tükürük taneleriyle havadan sağlıklı kişilere geçer. Solunum yoluyla vücudun içine yerleşirler.

Kızamık hastalığının belirtileri nelerdir

1. ve 3. günlerde: Hastalığın bu günlerinde hafif titreme ve ateş, burun akıntısı, kuru öksürük, gözlerde kızarıklık görülür. Yanakların iç kısımlarında, üst azı dişlerin yanında bulunan diş etlerinde küçük beyaz noktalar yani koplik lekeleri belirmeye başlar. Bunlar hastalığa tanı koymaya yarar. 

4. ve 8. günlerde: Hastalarda bu günlerde yüksek ateş görülür. Ciltteki döküntüler kulak arkasından yüze, gövdeye ve kollarla bacaklara doğru yayılır. Döküntülerin takip ettiği bu sıra, iyileşme döneminde aynı sırayı takip ederek kaybolacaktır. Bu dönemde ışığa karşı hassasiyet gelişir. Bademciklerde şişme ve  öksürük vardır. Hastalık sırasında göz konjunktivası iltihabı oluşabilir.

Bu günlerden sonra ateşte düşme ve döküntülerde gerileme başlar. Kızamık hastalığı belli belirsiz görülebileceği gibi, hastaları ölüme kadar götürebilecek şekilde ağır seyredebilir. Vücut direncinin kırılmasına neden olur. Bu nedenle hastalık sırasında mikroorganizmalar yüzünden iltihabi sorunlar görülebilir. Bu sorunlar arasında ağız iltihabı, orta kulak iltihabı, larenjit, zatürre, bronşit, beyin iltihabı, menenjit  gibi rahatsızlıklar sayılabilir.

Kızamık Hastalığı

Kızamık hastalığının tedavisi nasıl yapılır

Kızamığı tedavi edebilecek özel bir ilaç bulunmamaktadır. Hastaların döküntüsü, nezlesi bitinceye kadar izole edilmesi gerekir. Ateşin düşmesine kadar yatak istirahati yapmaları uygundur. Ağız temizliğine önem verilmeli, şikayetlere bağlı olarak ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Kızamıkla birlikte başka rahatsızlıklar meydana geldiyse, bunlara özel tedavi uygulanabilir. Hastada bakterilere bağlı bir sorun olmadığı sürece antibiyotik tedavisi uygulanmamalıdır. Salgınların olması halinde, çocuklara dikkat edilmesi gerekir. Kalabalık ortamlara girmelerine izin verilmemelidir. Odalarının ısısı 18-22 derecede tutulmalıdır. Beslenmelerinde A ve C vitamini içeren besinlere yer verilmelidir.

Kızamık hastalığından korunma nasıl olur

Bu rahatsızlık 3 yaşın altındaki çocuklarda, gebelerde ve yaşlılarda son derece tehlikelidir. Bu risk grubuna giren kişilerde zatürre ile birlikte görülerek, ölüme yol açabilir. Bu nedenle hastalığın aşıyla engellenmesine çalışılmalıdır. Zayıflatılmış canlı virüsle hazırlanan aşıların 15 aylık olan çocuklara yaptırılması gerekir. Bağışıklık sistemi bozuk ve beslenme düzeni yetersiz olan çocuklara 6 ay sonra destek aşı dozu yaptırılmalıdır. Salgın olan dönemlerde 9 aydan büyük çocukların hepsi aşılama yapılmalıdır. Bu yapıldıktan sonra 15 aylık olduklarında destek dozu yapılmal]]> Kızamık Aşısı https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-asisi.html Thu, 06 Dec 2018 11:03:22 +0000 Kızamık aşısı, kızamık hastalığından korunmak için uygulanan hastalık yapıcı etkisi azaltılmış canlı virüs aşısıdır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı 1971 yılında tek aşı olarak KKK uygula Kızamık aşısı, kızamık hastalığından korunmak için uygulanan hastalık yapıcı etkisi azaltılmış canlı virüs aşısıdır. Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı 1971 yılında tek aşı olarak KKK uygulanmaya başlanmış, 2005 senesinden itibaren bunlara su çiçeği aşısı da dahil edilmiştir. İlk dönemlerde tek doz olarak uygulanan aşı, 1989 yılından itibaren 2 doz olarak yapılmaya başlanmıştır. Tek dozla % 95 oranında koruyuculuk elde edilirken, iki doz uygulamayla % 99,7 oranında koruyuculuk sağlanmıştır. Ülkemizde de 1998 yılından itibaren 2 doz şeklinde yapılmaktadır. Aşı cilt altındaki yağlı dokuya zerk edilmektedir.

Kızamık aşısı ne işe yarar ve ne zaman uygulanmalıdır

Yapılan aşıyla vücuda verilmiş olan virüs yüzünden bağışıklık sistemi antikor adındaki koruyucu proteinleri üretmektedir. Aşı uygulanan kişi ileriki yaşlarında bu virüsle karşılaşmış olsa da, kızamık hastalığına tutulmaz. Aşının ilk dozu çocuklara 12 aylıkla 15 aylık oldukları dönemde, ikinci dozu ise okul öncesi dönemde 4-6 yaşlarında uygulanmaktadır. Bazı durumlarda her iki doz birer ay arayla yapılabilir. Bazı riskli ülkelerde ise çocuklara 6-9 aylık olduklarında uygulanır.

Kızamık aşısı daha erken dönemde yapılırsa sakıncalı mıdır

Aşının 9 aylıktan itibaren yapılmasının nedeni, bebeğin daha önceden kızamık geçirmiş olan anneden aldığı antikorlarla bağışıklık kazanmasındandır. Bu etkinin en az 9 ay süreyle bebekleri koruduğu bilinmektedir. Aşının çocuklara daha önce yapılması halinde, anneden geçen antikorların aşının etkili bağışıklığına engel olması mümkündür. Bu nedenle aşı 2 doz olarak uygulanmaktadır. Bu aşı sadece çocuklara değil, daha önce kızamık hastalığını geçirmemiş olan her yaştan kişiye uygulanabilir. Yetişkinlere yapılan aşı da aynı özellikleri taşımaktadır.

Kızamık Aşısı

Kızamık aşısının etkinliği ne kadar sürmektedir

Uygulanan aşının ilk dozunun koruma oranı yaklaşık % 95 tir. Bunun nedeni aşının taşınmasında ve saklanmasında olabilecek olumsuzluklar ya da aşıyla yeteri kadar bağışıklık elde edilememesindendir. Bu yüzden 2. doz aşı yapılarak, aşının koruyuculuk etkisi arttırılmaktadır. Bu durumda yeteri kadar antikor oluşturamayanlar % 0,3 oranında olabilir. Aşı uygulanacak kişi önceden kızamık hastasına temas ederse, bu temasın üzerinden 3 günden daha az süre geçmişse, aşı uygulanabilir. Ancak bu sürenin daha uzun olması halinde, kızamık gamaglobülini yapılmalıdır. Aşı sonrasında döküntü olduğunda, bunun bulaştırıcılık özelliği bulunmamaktadır.

Kızamık aşısının komplikasyonları nelerdir

Aşının en fazla görülen yan etkisi ateş olmasıdır. Bazı kişilerde ise kızamığa benzer döküntüler ve lenf bezlerinde şişkinlik oluşabilir. Bu etkilerin görülmesi genellikle aşının yapılmasından sonra 7-12 günde ortaya çıkar. Yetişkin kadınlara uygulandığında % 25 oranında eklem ağrıları oluşabilir. Ayrıca aşı olanların çok az bölümünde 5-12 gün içinde kalıcı olmayan havale görülebilir. Ailede kalıtsal olarak havale olan kişilerde bu risk daha fazla olur. Aşıdan sonraki 2 ay içinde trombosit azalması meydana gelebilir. Bu genellikle geçicidir. Sorun yaratmasa bile kanamalara neden olabilir. Bu etkilerin dışında nadir olarak sarılık, koma, uzun süreli havale, şuur kaybı ve kalıcı beyin hasarı oluşabilir. Ancak bu etkilerin tamamen aşıyla ilgili olduğu belirlenememiştir.

Kızamık aşısı kimlere uygulanamaz

Ateşi yüksek olanlar, tüberküloz, zatürre gibi enfeksiyon hastalığı olanlar, bağışıklığı baskılayan hastalıkları olan kişiler, bağışıklık sistemi bozuk olanlar, kanlarında trombosit oranı eksik olanlar, kemoterapi ve radyoterapi alanlar, kortizonlu bazı ilaçları kullananlara aşı uygulanamaz. Ayrıca aşı canlı virüs aşısı olduğundan, hamile olanlar aşı olmamalıdır. Aşı uygulanan kadınlarında, aşıdan sonra en az 4 hafta geçmeden gebe kalmaması gerekir. Emziren kadınların aşı olmasında bir sakınca bulunma]]> Kızamık Nasıl Geçer https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-nasil-gecer.html Fri, 07 Dec 2018 05:18:48 +0000 Kızamık Nasıl Geçer, Kızamık, yüzyıllardan beri en sık rastlanan çocukluk çağı döküntülü hastalığıdır. Kızamık, solunum yoluyla ve hasta ile doğrudan temas sonucu bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktı Kızamık Nasıl Geçer, Kızamık, yüzyıllardan beri en sık rastlanan çocukluk çağı döküntülü hastalığıdır. Kızamık, solunum yoluyla ve hasta ile doğrudan temas sonucu bulaşan, çok bulaşıcı bir hastalıktır. Birkaç gün içinde ateş ile başlayan bu reaksiyon öksürük, burun akıntısı, ve konjunktivit (pembe göz) izler. İki-üç gün sonra ağız içerisinde beyaz noktacıklar görülmeye başlar. İki günden sonra ciltten kabarık kırmızı renkli döküntü yüzden başlar ve giderek kollar ve bacaklar haricinde tüm vücuda yayılır. Döküntü 4-7 günde sonlanır. Semptomlar maruziyetten yaklaşık 10 gün önce başlar ve 1 ila 2 haftada sonlanır. Sonraki 5 günde döküntü başladığı şekilde solar. Kızamık, bir çocuk hastalığıdır. Vücudun belirli bölümlerinde meydana gelen kırmızı renkli yaraya benzer açıklıkların meydana getirdiği bir hastalıktır. Kızamığın yetişkinlerde görülmemesi, bunların, çocuklukta kızamık geçirmiş olmalarına ve kalıcı bir bağışıklık kazanmalarına bağlıdır ki çocuklukta kızamık geçirilmemişse, yaşlılığında bile kızamık geçirebilirler.

Kızamık Tanısı;

Kızamık hastalığında ortaya çıkan belirtiler, bu hastalığa özgü bir durum değildir. Bir çok enfeksiyon sonrası bu belirtiler görülür. Ancak döküntü ve döküntünün ortaya çıktıktan sonraki seyri, hastalığın tanısı için önemlidir. Döküntü başlamadan önce hastalığın tanısını koymak zordur. Ortaya çıkan lekeler hastadan hastaya farklılık gösterir. Ayrıca ağız içinde görülen bu beyaz lekeler başka bir hastalıkta oluşan bir bulgu değildir. Bu durum da tanı için önemli bir kriterdir.

Kızamık Belirtileri Nelerdir

İlk belirtiler arasında ateş, halsizlik, öksürme, burun akıntısı, gözlerde ağrı ve kızarma ve kendini iyi hissetmeme gibi olası belirtilerdir. Birkaç gün sonra ciltte kızıl lekeler oluşur. Bu lekeler yüzde başlar ve vücudun alt kısımlarına doğru yayılır ve 4-7 gün kadar sürer. Kızamık geçiren kimselerde üçte bir kadarında ek şikayetler görülür. Bunlar arasında kulak iltihabı, ishal ve zatürree sayılabilir ve bunlar hastanede tedavi görmeyi gerektirebilir. Kızamık geçiren 1000 kişiden birinde beyin iltihabı ensefalit-beynin şişmesi görülür. Diğer belirtiler ise şöyledir;

Kızamık Nasıl Geçer
 • Şiddetli ve sık gerçekleşen öksürük nöbetleri
 • Sürekli devam eden nezle hali
 • Zaman zaman titremeler
 • Ateşin yükselmesi
 • Bademciklerde şişme
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Ağız içerisinde görülen gri ve beyaz renklerdeki lekeler
 • Cilt üzerinde iğne başı büyüklüğündeki kırmızı renkteki lekeler

Kızamığın Nedenleri Nelerdir

 • Kişisel iletişim
 • Öksürük veya hapşırmadan gelen tükürük taneleri
 • HIV-AIDS'e bağlı düşen bağışıklık sistemi
 • A Vitamini eksikliği

Kızamık Kimlerde Görülür

 • Kızamık tüm yaş gurubunda görülebilir
 • Çocuklar özellikle aşısız çocuklar kızamık tehlikesi altındadır
 • Öğrenciler
 • Uluslar arası seyahat edenler
 • Sağlık çalışanları kızamık için risk altındadırlar

Kızamık Nasıl Bulaşır

Kızamık hastalığına sebep olan mikrop, kişinin ağız içine ve burun boşluğuna yerleşir. Kişinin konuşma, hapşırma, öksürme esnasında çevresine bu kızamık mikrobunu saçması ve çevredeki kişilerin soluk alıp verme sırasında hastalığın mikrobunu havadan kapması şekliyle kızamık hastalığı bulaşır.

Kızamık Aşısı Neden Gereklidir

Kızamık aşısı elde edilmeden önce, her yıl 450000 kızamık vakası ve ortalama 450 kızamık ilişkili ölüm rapor edilmekteydi. Kızamık aşısının yaygın kullanımından sonra, aşı öncesi dönemle karşılaştırıldığında Amerika Birleşik Devletlerde ki kızamık vakalarında %99'un üzerinde azalma gerçekleşti.

Kızamık Aşısı;

 • Canlı atenüe virüs aşısıdır
 • % 95 etkilidir.
 • Hayat boyu koruma sağlar
 • 2 doz yapılır
 • Kızamık Kızam]]> Bebeklerde Kızamık https://www.kizamik.gen.tr/bebeklerde-kizamik.html Fri, 07 Dec 2018 05:38:59 +0000 Bebeklerde Kızamık, İlkbahar ve sonbaharda çok fazla görülen kızamık virüsü, vücuda emiliminden 10 gün sonra bu virüs, halsizlik, ateş, burun akıntısı gibi sebeplerle kendini belli etmektedir. Işığa karşı duy Bebeklerde Kızamık, İlkbahar ve sonbaharda çok fazla görülen kızamık virüsü, vücuda emiliminden 10 gün sonra bu virüs, halsizlik, ateş, burun akıntısı gibi sebeplerle kendini belli etmektedir. Işığa karşı duyarlıdırlar. 3 gün içerisinde kızamık için tipik örneği, ağızda beyazımsı "koplik lekeleri" meydana gelir. 24 saat içinde kendiliğinden kaybolurlar. Yalnız 40 dereceye ulaşmış bir ateşle gelen kulakların ön ve arka kısmından başlayarak bütün vücuda girerek, dağılım göstermektedir. Kızamığa sebep olan bu mikrop bir tür virüs olup yani nezle ve grip virüslerinin etkisi olan bakteri grubundandır. Bu kızamığa sebep olan virüs, bebeğe yada çocuğa geçtikten sonra 8-9 gün süresince kızamığın ilk noktası meydana gelmeye başlar.

  Kızamık ve belirtileri

  Bu kızamık noktaları grip belirtilerini aynısıdır. İlk önce bebeklerde yüksek derecede ateş, göz çevresinde ve gözün beyaz kısmında kızarıklıklar, bebekler ışığa karşı duyarlı olduğu için, göz yaşarması, olduğundan fazla bulunan burun akıntısı ve şiddet ile gelen öksürük nedenleridir. Bu gibi oluşumlar ardından kızamığın en güçlü dönemi biter. Yine bebeklerin yanak içerisinde mukoza dokular koplik benekleri ismi verilen beyazımsı lekelenmelerdir. Kızamığın bitimine doğru 3-4 gününde ise, cildin her noktasında ilk öncelikle baş ve boyundan gelen ve vücudun alt yapısına kadar inen kırmızı döküntüler ve lekelenmeler görülmektedir. Kırmızı lekelerin dökülmesi adeta kızamık ateşi düşürmeye yada vücudun her yerini saran döküntülerle dökülmeler görülmektedir. İstirahat, mümkün olduğunca sıvı verilmesi, tedavinin yanında ateş düşürücüler uygulanmaktadır.

  Bebeklerde Kızamık

  Kızamıktan Korunma Yöntemleri

  Kızamık aşısı ile korunabilen bir hastalık türüdür. Kızamık aşısı bebeklerde en önce yapılabilen ay, dokuzuncu ayda olabilmektedir. Hayatın ilk altı ayı ise, anneden antikorlar alarak bebeği kızamık virüsünden koruma sağlar. Kızamıkla temas halinden sonra ilk kırk sekiz saatte aşısı, ilk altı gününde ise, immünoglobulin alınması ile daha iyi korunma sağlar. Kızarıklıklar veya döküntüler belirlemişse kızamık olan hastadan en aşağı yedi gün uzaklaşması gerekmektedir.

  Bebeklerde hangi aşıları ne zaman yapılmalı

  • 1. Ay Hepatit B Aşısı
  • 2.Ay DBT-IPV-HIB Aşısı
  • 3. Ay BCG Aşısı
  • 4. Ay DBT-IPV-HIB Aşısı
  • 6. Ay DBT-IPV-HIB Aşısı ve Hepatit B Aşısı
  • 12.Ay Kızamık, kızamıkçık, kabakulak (MMR) Aşısı
  • 14. Ay Hepatit A Aşısı
  • 15. Ay Suçiçeği Aşısı
  • 18. Ay DBT-İPV-HİB Aşısı
  • 20. Ay Hepatit A
  • 4-6 yaş DBT-İPV ve MMR-Doktor önerisiyle Suçiçeği Aşısı
  • Her yıl İnfluenza (Grip)

  Uzunca yıllar geniş kapsamlı araştırmalar sonucunda kanıtlanmış ve faydalı olması için bunların belirli doz ölçümleri ve sürelerinin zaman dağılımlarına göre yapılmasıdır.

  ]]>
  Kızamıktan Korunma Yolları https://www.kizamik.gen.tr/kizamiktan-korunma-yollari.html Sat, 08 Dec 2018 00:14:37 +0000 Kızamık aşısı, enjeksiyonlar deri altına yapılır ve iki doz halinde uygulanır. Kızamık aşısı en erken 12 aylıkken en geç 15 aylıkken yapılabilir. İkinci kızamık aşısı ise 4 ila 6 yaş arasında olur. Bu yapılan iki k İkinci kızamık aşısı ise 4 ila 6 yaş arasında olur. Bu yapılan iki kızamık aşısından sonra kızamığa karşı yüksek oranda korunmuş olunur. Kızamık aşısı yetişkinlerde de yapılabilir. Ancak gebe iken kesinlikle kızamık aşısı yapılmaz.
  Kızamıktan Korunma Yolları]]>
  Kızamık Tedavisi https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-tedavisi.html Sat, 08 Dec 2018 07:29:25 +0000 Kızamık tedavisi; Kızamık hastalığına neden olan virüsü yok edici özellikte bir ilaç olmadığı için, tedavide amaç oluşan belirtileri azalmaya yöneliktir. Konjunktivit nedeni ile gözler ılık borik asit ile yık Kızamık tedavisi; Kızamık hastalığına neden olan virüsü yok edici özellikte bir ilaç olmadığı için, tedavide amaç oluşan belirtileri azalmaya yöneliktir. Konjunktivit nedeni ile gözler ılık borik asit ile yıkanarak gözkapakları dikkatli bir şekilde temizlenir.

  • Hastalık nedeni ile oluşan soğuk algınlığı döneminde gün içinde birkaç defa hastanın burnuna damar büzücü özelliği olan damla damlatılarak hastanın daha kolay nefes alıp vermesi sağlanır.
  • Çocuk birkaç gün yalnızca sıvı gıdalar ile beslenir. Eğer solunum sistemi ile alakalı ağır belirtiler oluşmuşsa antibiyotik tedavisi uygun görülebilir.
  • Hasta için evinde uygun ve hijyenik koşulların sağlanması gerekir. Evinde uygun koşullar sağlanan hastaların tedavi edilmesi oldukça kolaydır. Uygun koşullar sağlanan hasta da komplikasyon gelişme olasılığı çok nadirdir.
  • Kızamık tedavisinde hastanın beslenmesi de ortamı kadar önemli bir ayrıntıdır.
  • Çocuk en az 10 gün kadar yalnız kalacağından dolayı, daha çok soğuk algınlığı ve döküntülü dönemlerde odası rahat, hijyenik olmalı ve düzenli aralıklar ile havalandırılmalıdır. Odasının fazla aydınlatılmamasına özen gösterilmelidir.
  • Hastalık anında hastaya, sıvı, sindirimi kolay gıdalar verilmelidir. Özellikle taze meyve suları, sebze çorbaları önerilir. Çocuğun iştahsız olduğu ve yemek istemediği dönemlerde yemek için asla zorlanmamalıdır.
  Kızamık Tedavisi

  Kızamıktan korunabilmek için en etkili yöntem gamma globülinidir. Özellikle salgın anlarında ve çocukta başka hastalıklar oluşma ihtimali varsa kızamıktan korunma yöntemlerine daha çok önem verilmelidir. Gammagiobülin eğer kızamık bulaşmadan evvel uygulanmışsa kızamığın oluşumunu büyük oranda önler. Eğer geç uygulanmış ise her hangi bir olumlu etkisi olmaz. Sadece kızamık nedeni ile ortaya çıkabilecek belirtilerin azalmasına yardımcı olur.

  Kızamık hastalığı çocuklarda yetişkinlere oranla daha ağır geçer. Bu nedenle çok iyi önlemler alınmalıdır. Gammagiobülinin amacı hastalığın daha hafif geçmesini sağlamaktır.

  Kızamık aşısı da etkili bir korunma yöntemidir. Kızamık aşısı %95 oranında koruma sağlar. Aşı eğer 1 yaşından evvel yapılmışsa koruma oranı yaklaşık %99' kadar çıkar.

  ]]>
  Kızamık Belirtileri https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-belirtileri.html Sat, 08 Dec 2018 14:26:23 +0000 Kızamık belirtileri virüsün vücuda girmesinden sonra 10. günden başlayarak kendini hissettirir. Hastalık virüs ile oluşan akut ve döküntülü enfeksiyon hastalığıdır. Kişiden kişiye hava damlacıkları yolu ile b Kızamık belirtileri virüsün vücuda girmesinden sonra 10. günden başlayarak kendini hissettirir. Hastalık virüs ile oluşan akut ve döküntülü enfeksiyon hastalığıdır. Kişiden kişiye hava damlacıkları yolu ile bulaşan bu hastalığın 10-14 gün süren bir kuluçka dönemi olmaktadır. Hastalığa ait şikayetlerin başlamasından önceki iki günle, döküntülerin başlamasından sonraki dört gün bulaşıcılığın en yoğun olduğu dönemdir. Hastalığı geçiren kişiler, ömür boyu sürecek bağışıklık kazanırlar.  

  Kızamık belirtileri nelerdir

  1. ve 3. günler arasında görülen belirtiler: Hastalarda görülen hafif ya da yüksek ateş, burunda akıntı, gözlerde kızarıklık ve kuru öksürük nöbetleri son derece rahatsız edicidir. Üst azı dişlerin yan taraflarındaki dişetlerinde ve yanakların içinde oluşan beyaz benekler, hastalığın teşhisine yardımcı olacak koplik lekeleridir.

  Kızamık Belirtileri

  4. ve 8. günler arasında görülen belirtiler: Hastalarda 39-40 dereceyi bulan ateş yükselmeleri görülür. Bu esnada hastada titreme şikayetleri baş gösterir. Hasta kendini yorgun hissederek, soğuk algınlığı şikayetlerinden yakınır. Vücutta meydana gelen döküntüler kulak arkasından yüze doğru yayılarak, gövdeye oradan da kol ve bacaklara kadar iner. Döküntüler önce kızarır ardından büyüyerek, sayılarında artış gözlenir. En şiddetli döneminde kabarıklıklar halinde olur. Döküntülerle birlikte hastalığın bulaşıcılık özelliği kaybolmaya başlar. Vücut artık mikrop üretmiyordur. Daha sonra aynı sırayla solmaya, yerini geçici olarak renk değişikliğine bırakır. Gözlerde konjunktiva iltihabı (konjunktivit) görülebilir. Gözlerin ışığa karşı hassaslaştığı gözlemlenir. Döküntülerin solmasından sonra ateş normale döner ve hasta eski enerjik haline kavuşur. Soğuk algınlığı şikayetleri de etkisini yitirir.

  ]]>
  Kızamık Nasıl Bulaşır https://www.kizamik.gen.tr/kizamik-nasil-bulasir.html Sun, 09 Dec 2018 04:20:54 +0000 Kızamık Nasıl Bulaşır Kızamık hastalığı daha çok ilkbahar ve kış aylarının son dönemlerinde ortaya çıkar ve oldukça bulaşıcı özelliği olan bir hastalıktır. Kızamığa yol açan mikrop, hastanın ağız v Kızamık Nasıl Bulaşır Kızamık hastalığı daha çok ilkbahar ve kış aylarının son dönemlerinde ortaya çıkar ve oldukça bulaşıcı özelliği olan bir hastalıktır. Kızamığa yol açan mikrop, hastanın ağız ve burun boşluğuna konumlanır, konumlandıktan 7-10 gün içinde hastalık ortaya çıkar. 7-10 günlük süre kabartıların başlamadan ve başladıktan sonra ki aşamasıdır.

  Kızamığın bulaşma yolu, konuşma, hapşırma, öksürük ve tükürük gibi nedenlerden dolayı kolayca bulaşabilir. Kızamığa neden olan virüs havada yaklaşık olarak 2 saat canlılığını muhafaza eder. Bu nedenle daha evvel kızamık çıkarmamış erişkin ve çocuklara kızamık mikrobunun buluşma olasılığı çok yüksektir. En çok risk altındaki grup gebeler ve bebeklerdir. Gebe ve bebeklerde kızamık daha tehlikelidir ve ölüm ile sonuçlanabilir. Kızamık hastalığı daha çok çocuklarda görülse de, erişkinlerde de görülme olasılığı vardır.

  Kızamık Nasıl Bulaşır

  Kızamık virüsüne temas etmek, kişinin bağışıklık sistemi hastalığa karşı bağışıklık kazanmamışsa bu gibi durumlarda da kızamığa yol açabilir. Hastanın ağız ve burun boşluğuna konumlanan mikrop, konumlandığı alanda çoğalarak, tüm vücudu etkisi altına almaya başlar. Mikrop kana temas ettikten yaklaşık 10 gün sonra hastalığa ait şikayetler ortaya çıkmaya başlar. Şikayetlerin oluşma süresi 15 gün kadar sürer. Şikayetler oluşmaya başladıktan sonra hastalığın bulaşma riski azalır. Oluşan döküntü ile beraber, neden olan mikrobun üremesi de yavaşlar.

  Kızamık Hastalığında; ilk olarak döküntü oluşmadan önce ateş ve titreme meydana gelir. Daha sonra ağız içinde minik ve beyaz renkli kabarcıklar oluşur. İnatçı bir öksürük hakim olur. Hastanın gözleri kızarır ve ışığa karşı oldukça hassaslaşır.

  Döküntü dönemi başladığında, döküntünün rengi kırmızı olur ve her geçen gün döküntüler büyür. İlk olarak boyun ve yüzde oluşan döküntüler, daha sonra tüm vücuda yayılır. Hasta kendini çok yorgun ve halsiz hisseder. Bu dönemde soğuk algınlığı hakim olur ve bademcikler şişebilir.

  ]]>
  Kızamık https://www.kizamik.gen.tr/kizamik.html Sun, 09 Dec 2018 17:09:02 +0000 Kızamık, solunum yolu ve hasta ile yakın temas nedeni ile bulaşabilen, bulaşıcı özelliği güçlü olan bir hastalıktır. Özellikle kış aylarının son dönemleri ve ilkbahar mevsiminde daha çok görülmektedir. Özellikle 3 – 10 Kızamık, solunum yolu ve hasta ile yakın temas nedeni ile bulaşabilen, bulaşıcı özelliği güçlü olan bir hastalıktır. Özellikle kış aylarının son dönemleri ve ilkbahar mevsiminde daha çok görülmektedir. Özellikle 3 – 10 yaş aralığındaki çocuklarda daha sık rastlanılmaktadır. Ayrıca yetişkinlerde de ortaya çıkabilmekte ve çocuklara nazaran daha ağır seyredebilmektedir.

  Kızamık Belirtileri Nelerdir

  Kızamık, hastalığa yol açan mikrobun vücuda bulaşmasından 1 – 2 hafta sonra kendini belli etmektedir. En önemli ve öncelikli belirtiler;

  • Yüksek ateş,
  • Gözlerde kızarıklık,
  • Baş ağrısı
  • Burun akıntısı
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Nezle 

  Bu tür belirtiler oluştuktan 1 – 3 gün sonra ağızda ufak lekeler ortaya çıkmaya başlar. Daha sonraki günlerde ağız içindeki lekeler yüz, boyun, göğüs, kollar ve bacaklara hatta bütün vücuda yayılmaya başlar. Bu durum ortalama 1 hafta kadar sürer. Ardından belirti ve oluşan lekeler oluşum sırasına göre ortadan kaybolur.

  Kızamık Tedavisi

  Kızamık son derece bulaşıcı özelliği olan bir hastalık olduğundan dolayı hasta diğer kişilerden mümkün olduğunca uzak tutulmaya özen gösterilmelidir. Bu sayede hastalığın yayılmasını engelleyecek tedbirler alınmış olacaktır. Kızamık genellikle kreş, okul gibi kalabalık ortamlarda daha çabuk yayılma gösterir.

  Kızamığın yayılmasını önlemenin yanı sıra, kızamık hastasının beslenmesine ve temizliğine son derece dikkat edilmelidir. Hastanın kaldığı oda güneşli ve hijyenik koşullara uygun olmalıdır. Ayrıca sık sık havalandırılmalıdır. Hastanın vücut hijyeni de dikkatle yapılmalıdır. Bütün bu durumlara dikkat edilmediği takdirde hastalık daha fazla ilerleyerek zatürre gibi ciddi hastalıkların oluşumu tetiklenebilir.

  Kızamık hastalığı eskiye nazaran kızamık aşısının yaygınlaşmasından dolayı daha az görülür hale gelmiştir. Kızamık aşısı kızamığa maruz kalmamak için en önemli ve etkili yollardandır. Günümüz şatların da kızamık aşısı 2 – 3 doz olarak yapılmaktadır. Bebeklerde uygulanan ilk kızamık aşısı 1 yaşında vurulur. 2. Dozu ise 4 – 6 yaş aralığında uygulanır. Fakat bazı durumlarda 12 yaşlarında 3. Doz kızamık aşısı uygulanabilmektedir. Daha evvel kızamık olan kişiler ve kızamık aşısı uygulanan kişiler kızamığa karşı bağışıklık kazanarak tekrar kızamığa maruz kalmazlar.

  ]]>